bebek şarkıları indir, bebek şarkıları, bebek mp3, bebek ninni
gebelik süreci, hamilelikte anneyi neler bekliyor
bebeğin zeka gelişimi, bebeğin gelişimi
bebek
 
 
 

Zatürre Aşısının Önemi

Yazar: Bebecik.Net, 24-02-2010, 23:40, Görüntülenme: 1344

0

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanlığı aşı takvimine yeni eklenen konjuge pnömokok aşısı ile ilgili siz annelerimizin merak ettiği soruları yanıtladı:

Konjuge pnömokok, halk arasındaki adıyla zatürre, aşısının Sağlık Bakanlığı aşı takvimine dahil edilmesi aileler ve toplum için neden önemliydi?
Pnömokokun neden olduğu hastalıklar dünyada en fazla ölüme sebep olan, “aşı ile önlenebilir” hastalıklardır. Pnömokok adını sık neden olduğu “pnömoni”, yani zatürreden almakta ise de, çocuklarda zatürre dışında pekçok ciddi bulaşıcı hastalığın en önemli nedenleri arasındadır. Pnömokok menenjitin en sık nedeni olan iki bakteriden birisi ve bunlardan en çok ölüme ve sakatlığa neden olanıdır. Bakteriyemi olarak adlandırılan ve son derece tehlikeli olabilen “kan iltihabı”nın da en önemli nedenidir. Ayrıca tedavide hekimlerin en çok antibiyotik reçetesi yazdığı ve işitme kaybına sebep olabilen orta kulak iltihabının en sık görülen etkenidir.

Pnömokokun ülkemizde her yıl, çocukluk döneminde yaklaşık 250 menenjit, 2.500 kan iltihabı, 250.000 zatürre ve 2.500.000 orta kulak iltihabına sebep olduğu tahmin edilmektedir.

Pnömokokların 91 farklı tipi (valan) vardır. Pnömokokların en sıklıkla hastalığa sebep olan 7 tipine karşı geliştirilmiş 7 valan konjuge pnömokok aşısı (KPA) pnömokok hastalıklarının en fazla görüldüğü 2 yaş altındaki bebeklerde etkili bir koruyuculuk sağlar. Bu nedenle KPA’nın Kasım 2008’de Sağlık Bakanlığı aşı takvimine dahil edilmesi ve tüm ailelerin bu aşıya ücretsiz erişiminin sağlanması hem bebeklerimizin sağlığı hem de halk sağlığı açısından çok önemli bir adımdır.

Kategori: Bebek Aşıları

 

Hepatit B Aşısı

Yazar: Bebi, 14-01-2010, 18:22, Görüntülenme: 1325

0
Hepatit B Aşısı Yaptırmak İçin Hangi Testleri Yaptırmalı ?

• HbsAg
• Anti-HBs

Hepatit B aşısı yukarıdaki iki testte negatif olduğunda yapılmalıdır

Kısaca hatırlatma yapmak gerekirse, HbsAg nin POZİTİF olması yeni veya eskiden geçirilmiş bir hastalığın olduğunu, Anti-Hbs POZİTİF olması hastalığa karşı bağışıklığı gösterir Eğer kişi aşı yaptırmış veya hastalıkla karşılaşmış ise Anti-Hbs POZİTİF dir Ayrıca hepatit B virüsü ile yeni bir enfeksiyon şüphesi var ise bu testler hemen sonuç vermeyebilir Bu sebeple yeni enfeksiyon şüphesinde, HBV DNA bakılması en duyarlı testtir İlaveten HbsAg ve Anti-Hbc IgM bakılması gerekir Bu sonuçlara bakılarak koruyucu serum (hepatit B koruyucu immunglobin) ve aşı yapılmalıdır

TEDAVİ:
Hepatit B tedavisinde süreç akut(yeni) veya kronik(uzamış) hepatit enfeksiyonuna göre ikiye ayrılır

Kategori: Bebek Aşıları

 

Difteri Aşısı

Yazar: Bebi, 14-01-2010, 05:33, Görüntülenme: 1817

0

- Tek başına difteri aşısı bulunmamaktadır. Erişkin formda veya çocuk formunda olmak üzere tetanoz toksoidi ile ikili aşı veya boğmacanın da beraber olduğu üçlü (karma) aşı şeklinde kullanılmaktadır. Yine çocukluk çağında uygulanmak üzere difteri çocuk felci ve Hib’e karşı koruyan beşli kombine aşılar şeklinde de bulunmaktadır.


- Çocukluk çağı aşılarındaki difteri içeriği erişkin tipteki difteri aşısında bulunan difteri içeriğinden daha fazladır.

- 7 yaşından büyük çocuklara erişkin tip difteri tetanoz aşısı uygulanmalıdır.

Kategori: Bebek Aşıları

 

Hib (Menenjit) Aşıları

Yazar: Bebi, 14-01-2010, 05:26, Görüntülenme: 2425

0
- Hib aşısı inaktive (ölü) bir aşıdır

- Hib aşıları ilk kez 1985 yılında Amerika’da “saf polisakkarid aşı” olarak ruhsat almıştır ancak bu aşılar 18 aylıktan küçük çocuklarda etkin olmadığı ve ciddi Hib hastalıkları en yoğun 2 yaş altındaki çocuklarda görüldüğü için yerini küçük çocuklarda etkin bağışıklık sağlayan Hib konjuge aşılarına bırakmıştır

- 1990 yılından itibaren küçük çocuklarda kullanılmak üzere “Hib konjuge aşısı” ruhsat almıştır Hib aşıları ile 2-3 doz aşılama sonrasında çocukların %95’inden fazlası koruyucu antikorlar elde etmektedir

Kategori: Bebek Aşıları

 
Önceki Sonraki