:.:.: bebecik.net :.:.: » Anneliğe İlk Adım » Yarık Dudak ve Damağın Nedenleri

bebek şarkıları indir, bebek şarkıları, bebek mp3, bebek ninni
gebelik süreci, hamilelikte anneyi neler bekliyor
bebeğin zeka gelişimi, bebeğin gelişimi
bebek
 
 
 

Yarık Dudak ve Damağın Nedenleri

Tarih: Bebecik.Net, 25-11-2009, 14:41, Görüntülenme: 5599

0 Dudak damak yarıklarının görülme sıklığı 700-1000 doğumda birdir. Dudak ve damak ana rahminde başlangıçta zaten yarıktır.Dudak damak yarıklarının görülme sıklığı 700-1000 doğumda birdir. Dudak ve damak ana rahminde başlangıçta zaten yarıktır. Gebeliğin 6-10 haftaları arasında bu yarık kısımlar birleşir ve çocuğun yüzü normal görüntüsünü alır. Bu birleşme olmayınca dudak ve damak yarıkları oluşur. Gebeliğin bu dönemindeki ultrason incelemeleri ile bu deformiteler belirlenebilir. Dudak damak yarığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber kalıtımın ve akraba evliliğinin etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca hamilelik sırasında alınan ilaçlar, röntgen ışını, stres, merdivenden düşme gibi travmalar veya geçirilen bazı virütik hastalıklar, bazı vitaminlerin eksikliği veya fazlalığı neden olarak sayılabilir.

Yarık Dudak ve Damağın Nedenleri
Dudak damak yarıklarının görülme sıklığı 700-1000 doğumda birdir. Dudak ve damak ana rahminde başlangıçta zaten yarıktır.Dudak damak yarıklarının görülme sıklığı 700-1000 doğumda birdir. Dudak ve damak ana rahminde başlangıçta zaten yarıktır. Gebeliğin 6-10 haftaları arasında bu yarık kısımlar birleşir ve çocuğun yüzü normal görüntüsünü alır. Bu birleşme olmayınca dudak ve damak yarıkları oluşur. Gebeliğin bu dönemindeki ultrason incelemeleri ile bu deformiteler belirlenebilir. Dudak damak yarığın nedeni tam olarak bilinmemekle beraber kalıtımın ve akraba evliliğinin etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca hamilelik sırasında alınan ilaçlar, röntgen ışını, stres, merdivenden düşme gibi travmalar veya geçirilen bazı virütik hastalıklar, bazı vitaminlerin eksikliği veya fazlalığı neden olarak sayılabilir.

Dudak damak yarıklı bebeklerin tedavisiyle ilgilenen doktorlar kimlerdir?• Plastik cerrah

• Çocuk doktoru

• Ortodontist

• Beslenme uzmanı

• Kulak burun boğaz uzmanı

• Çocuk diş hekimi (pedodontist)

• Konuşma terapisti

• Psikolog

• Anestezi uzmanı.Bebeklerin dudak ve damak ameliyatları ne zaman yapılır?Doğumdan hemen sonra plastik cerrahla tanışan bebekler, bebeklik döneminde genelde 2 ya da 3 ameliyat geçirebilirler.

Dudağın tamiri için ilk ameliyat 3-4. aylardan sonra yapılırken, damak ameliyatı yaşını doldurmadan yapılmaktadır.


Dudak damak yarıklı bebeğiniz doğduğunda ne yapmalısınız?Dudak damak yarığıyla doğan bir bebek ilk olarak plastik cerrahın kontrolüne girmelidir. Plastik cerrahın uygun gördüğü durumlarda, beslenme aygıtı veya damak ve burun yapılarını şekillendirmek üzere aygıt yapılması için en kısa sürede (doğumun ardından ilk 1-2 hafta içinde) ortodonti kliniğine gelmelidir. Beslenmesinde problemi varsa beslenme uzmanı tarafından görülmelidir. Ayrıca işitmesinin kulak burun boğaz uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.


Ortodonti kliniğinde dudak damak yarıklı bebeklere nasıl bir tedavi uygulanır?


Bebeklere ortodonti kliniğinde 2 tip aygıt uygulanır:


Beslenme aygıtı:

Sadece damağında geniş yarık bulunan ve beslenme sorunu yaşayan bebeklerin beslenmesini kolaylaştırmak amacıyla yapılan aygıt. Bu aygıt sadece besleme esnasında takılır. Beslenme bitiminde bebeğin ağzından çıkarılıp gerekli bakımı yapıldıktan sonra doktorun verdiği saklama kabında saklanır. Sadece damağında küçük yarık bulunan bebekler ise bu tip bir aygıt olmadan beslenebilir. Beslenebilen bebeklerde ortodontistin bir müdahalesi gerekmemektedir. Ancak bebekler senelik kontrollerle ortodontist ve plastik cerrah tarafından izlenir.

Dudak damak yarığı olan bebekler nasıl beslenmelidir?


Dudak damak yarıklı hastalarda beslenme çok önemlidir. Çocuk hem normal gelişimini tamamlamalı hem de ameliyatlara hazırlanmalıdır.

Bebekler dik bir konuma getirilerek özel biberonla beslenmelidir. Bu sayede akciğerlere besin kaçışı önlenmeye çalışılır.

Bu bebekler için özel biberonlar mevcuttur. Bu biberonların ağız kısmı delinerek genişletilmemelidir. Biberonun iç kapağı biberon içinde bırakılmalıdır. İç kapak kontrollü süt akışını sağlar. Emzik başındaki çizgiler ile süt akış hızı ayarlanabilir. Beslenme esnasında aceleci davranılmamalıdır. Anne, sütünü sağıp biberon verebilir. Mama için gerekli tavsiyeler çocuk doktorundan alınmalıdır. Bu bebeklerin kasları daha zayıf olduğu için beslenme işlemi de daha uzun sürmektedir. Bebeğin sık sık ve uzun süre sabırla beslenmesi gerekmektedir. Dudak damak yarıklı bebekler beslenme enasında daha fazla hava yutmaktadırlar. Bu yüzden her beslenmeden sonra gazları çıkarılmalıdır. Beslenmesinde zorluk çekilen veya kilo almayan bebeklerin beslenme uzmanına veya çocuk doktoruna başvurmaları gerekmektedir.


Ameliyat sonrası ortodontik muayene sıklığı nedir?


Bebekler ameliyat öncesinde ve sonrasında mutlaka kendilerini takip eden ortodontistlerine kontrole gelmelidirler. Süt dişleri sürerken senelik kontroller devam eder. Süt dişlerinin sürer sürmez fırçalanması ve temizliği çürüklerin önlenmesi için çok önemlidir. İlk daimi dişler çıktıktan sonra (ortalama 6 – 7 yaş) ilave ortodontik tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Yarık hattında diş eksikliği ve özellikle üst çenenin iskeletsel gelişim yetersizliği gibi problemler nedeniyle ortodontik tedavi gerekebilir.


Ortodontik hasta grubu içinde önemli bir yer tutan dudak damak yarıklı bireyler ülkemizde tüm dişhekimliği fakültelerinde takip edilmekte ve bu takip dönemi ortalama 10-15 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Dolayısıyla ebeveynlerin bu konuda sabırlı olması ve çocuklarının bu uzun tedavi sürecindeki diş kontrollerini aksatmamaları çok büyük önem taşımaktadır.

Kategori: Anneliğe İlk Adım


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Yorum:
Güvenlik Kodundaki 2 Kelimeyi Giriniz: *